Zastanawiałeś się, jakie urządzenie w gospodarstwie domowym zużywa najwięcej prądu? Podpowiem, że jest podłączone do sieci praktycznie przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Samodzielnie załączając się z różną częstotliwością. Tak jest to lodówka. Możesz skutecznie ograniczyć ilość zużywanego przez nią prądu, jeżeli tylko zastosujesz się do poniższych porad i wdrożysz je wszystkie. Oszczędności w skali roku mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Takie pieniądze robią już wrażenie, kiedy możesz przeznaczyć je na inne cele, zamiast wydawać wraz z rachunkiem za prąd.
Zmiana nawyków kluczem do oszczędności
freimages.com |
Aby zyskać tak duże pieniądze konieczne będzie zmiana złych nawyków, które wykształciłeś. Nie przejmuj się każdy ma jakieś. Jednak praktycznie każda osoba może pracować nad nawykami i zmienić je w takie, które są pożądane. Dopiero gdy negatywne przyzwyczajenia zastąpisz dobrymi poczujesz co dają oszczędności w długim okresie czasu. Krótkoterminowo nie ma to sensu, ponieważ przyzwyczajenie do złych nawyków może wziąć górę.
Dopiero trwale zmieniając swoją osobowość z osoby lekkomyślnej na odpowiedzialną możesz przekuć zarządzanie finansami osobistymi w sukces.
Nie ma sensu polegać też na deklaracjach producenta odnośnie zużycia prądu. Niejednokrotnie urządzenia oznaczone jako A++ po rzeczywistym przeliczeniu mocy okazują się należeć do klasy efektywności energetycznej B. Po prostu producent dokonuje kalkulacji przy niższym od standardowego obciążeniu urządzenia i do tego w idealnych warunkach laboratoryjnych. Ważniejszy jest pobór rzeczywisty prądu w Watach zmierzony samodzielnie watomierzem.
Jak zaoszczędzić na eksploatacji lodówki?
flickr.com |
Oto sprawdzone sposoby, które pomogą Ci zmniejszyć wyraźnie opłaty za energię elektryczną generowane przez chłodziarko zamrażarkę.
- Zanim zdecydujesz się sięgnąć po produkt do lodówki zastanów się, co jeszcze jest Ci potrzebne. Wyjmując kilka rzeczy z lodówki w jak najkrótszym czasie znacznie ograniczysz pobór prądu.
- Często spotykanym błędem jest pozostawienie drzwi w lodówce zamontowanych fabrycznie. Otwierane w kierunku przeciwnym do tego skąd sięgamy produkty jest przecież absurdem. Drzwi zbyt długo pozostają otwarte i ucieka przez nie dużo prądu. Można łatwo zmienić je, aby otwierały się na prawą albo lewą stronę. Wystarczy wyjąć zaślepki i wkręcić śruby mocujące z drugiej strony.
- Zalecana w części chłodzącej temperatura to około 4 do 7 st. Celsjusza. Warto ustawić ją na 6- 7 stopni aby zmniejszyć zużycie prądu nawet o 20%.
- Szczelnie zapakowane produkty zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce znacznie ograniczą tworzenie się szronu. Choć producenci zapewniają że współczesne lodówki posiadają systemy taki na No Frost, to jednak para wodna zawsze wytrąca się i zamarza. Warstwa lodu na elemencie chłodzącym znacznie utrudnia odbieranie ciepła z wewnątrz lodówki. Tym samym zwiększając pobór energii elektrycznej przez urządzenie.
- Staraj się zawsze dobrze domykać drzwi lodówki i otwieraj je na jak najkrótszy czas. Uczul domowników aby nie pozostawiali nie domkniętych drzwi podczas rozmowy przez telefon albo innych zajęć.
- Układając żywność w lodówce w odpowiedni i zawsze ten sam sposób szybciej będziesz mógł odnaleźć daną rzecz.
- Pamiętaj, że każda potrawa przed włożeniem do chłodziarko-zamrażarki mus ostygnąć i osiągnąć temperaturę pokojową. Jeżeli ciepłą umieścisz wewnątrz lodówki jej powierzchnia wewnętrzna pokryje się szronem zaś agregat zużyje dużo prądu aby obniżyć jej temperaturę. Przy okazji niepotrzebnie możesz podgrzać i zniszczyć inne produkty żywnościowe, znajdujące się w jego sąsiedztwie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz