niedziela, 23 października 2016

Alior Bank przejmuje BPH i jego klientów

Bank BHP właśnie ogłosił swoim klientom, że następuje prawne połączenie z Alior Bankiem.
Źródło: Bank BPH
Nie jest to fuzja całościowa, gdyż wydzielona zostanie część banku BPH obsługująca kredyty hipoteczne oferowane klientom indywidualnym oraz Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Pozostałe struktury banku zostaną wcielone do Aliora. Więc przeniosą się formalnie również dotychczasowi klienci posiadający konta osobiste. Zaś osoby posiadające kredyt hipoteczny w BPH będą do dnia ostatecznego podziału klientami dwóch banków.

Placówki pod logiem Aliora


Dotychczasowa sieć oddziałów również znajdzie się w grupie Alior Banku. Choć w początkowym okresie konsolidacji mają zostać zachowane oznakowania BPH. Nie trudno się domyśleć że w miastach gdzie nagromadzenie oddziałów jest duże albo następuje ich dublowanie na małym obszarze, punkty BPH znikną. Co sprowadzi się również do zwolnień zatrudnionych tam pracowników banku.

Przeniesienie produktów


Według informacji prasowych przekazywanych przez Bank BPH do struktur Alior Banku zostaną przeniesione na nie zmienionych warunkach:

  • Konta osobiste
  • Karty debetowe i kredytowe
  • Rachunki prowadzone dla firm
  • Kredyty indywidualne oraz firmowe
  • Konta oszczędnościowe i lokaty terminowe
  • Kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH

Obsługa w placówkach


Sytuacja w placówkach jest już bardziej zagmatwana. Niestety dotychczasowe oddziały Banku BPH nie będą po połączeniu prowadzić obsługi obecnych produktów Alior Banku, z których dotychczasowi klienci Aliora korzystali przed połączeniem z Bankiem BPH. Oddziały z logo przejmującego Alior Banku bezpośrednio po nadchodzącym połączeniu nie będą obsługiwać produktów przejętych z dotychczasowego BPH.

Połączenie w przyszłym roku


Operacja przejęcia rozpocznie się w listopadzie obecnego roku. Jednak zakończenie fuzji operacyjnej ma nastąpić prawdopodobnie w marcu 2017. Po konsolidacji wyniki Banku BPH będą już widoczne w sprawozdaniach finansowych Aliora. Co może korzystnie wpłynąć w przyszłości na poziom osiąganego zysku netto połączonej instytucji. Koszt zakupu pakietu ponad 87% udziałów w Banku BPH według ustaleń to ponad 1,2 mld zł.

Hipoteki i TFI zostają w BPH


Wydzielona zostanie część obsługująca kredyty hipoteczne oraz Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Koszty obsługi zobowiązań kredytowych mogą wzrosnąć. Nie zmieni się marża banku, która była uzależniona również od posiadanych produktów bankowych, takich jak konto osobiste albo karta kredytowa. Może natomiast wzrosnąć koszt obsługi ubezpieczeń dołączonych do kredytu.
Obsługa zobowiązań z tytułu hipotek nie będzie już możliwa w oddziałach. Klienci posiadający te produkty będą zmuszeni do elektronicznego kontaktu z bankiem, poprzez kanały zdalne. 

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem to bardzo fajny pomysł z tym zakupem BPH przez Alior Bank.Im więcej polskich banków tym lepiej.

    OdpowiedzUsuń