środa, 28 września 2016

SEPA czyli tanie przelewy europejskie w euro


SEPA to skrót określający Jednolity Obszar Płatności w Euro.
sxc.com
Powstał, gdy większość państw członkowskich wprowadziła wspólną walutę. Zdecydowano się również na ujednolicenie systemu przelewów pomiędzy krajami Strefy Euro. Przelewy europejskie pozwoliły na ograniczenie kosztów dla zleceniodawcy oraz uproszczenie procedur w bankach należących do wspólnoty. Przelewy SEPA stały się szybką i tanią formą przelewów międzynarodowych dostępnych w Europie. Warunkiem jest zlecenie go w walucie EURU, gdyż żadna inna waluta nie kwalifikuje przelewu do uznania go za europejski.

Przelewy SEPA bez ograniczeń


Nie wszyscy wiedzą o tym że te tanie przelewy europejskie mogą być wykonywane także wewnątrz kraju. Mogą zostać wysłane zarówno z konta złotówkowego jak i walutowego. Nie ważne w jakiej walucie jest rozliczany rachunek nadawcy oraz odbiorcy przelewu. Istotne jest tylko to, aby banki biorące udział w transakcji znajdowały się w obszarze jednolitych płatności. Obecnie przelewy SEPA możesz wykonywać z Polski do wszystkich krajów Strefy Euro oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, San Marino, Szwajcarii i Monako.

Realizacja przelewów europejskich


Odbiorca przelewu wysłanego w standardzie SEPA może spodziewać się szybkiego rozliczenia transakcji. Pieniądze zostają zaksięgowane na jego koncie zazwyczaj już następnego dnia roboczego po zleceniu przelewu.
Obecnie banki pozwalają na realizację takich przelewów zarówno bezpośrednio z konta osobistego, jak również z aplikacji mobilnej. Zainstalowanej w urządzeniu przenośnym, takim jak smartfon albo tablet. Konieczne jest podanie numerów BIC oraz IBAN dla rachunku bankowego odbiorcy. Choć od 2017 roku mają wejść w życie kolejne regulacje usprawniające proces. Nie będzie już potrzebny już kod BIC banku odbiorcy. Wystarczy tylko podanie numeru konta w formacie IBAN. Realizując przelew SEPA z konta prowadzonego np. złotych polskich konieczne jest jeszcze wybranie waluty przelewu. Jest to oczywiście euro.

flickr.com

Niskie koszty przelewu


Zaletą przelewów typu SEPA są niskie koszty. W Polsce większość banków ma przelewy europejskie w ofercie. Ich koszt wynosi zwykle 5 zł. Choć zdarza się, że są darmowe np. w Banku SMART. Wprowadzenie tego systemu płatności dla banków pozwoliło na ujednolicenie sposobów wykonywania transakcji oraz terminów realizacji przelewów.
Plusem przelewów SEPA jest również fakt, iż opłata za przelew jest z góry znana. Nie jest pobierana z kwoty przelewu tak jak w przypadku przelewów typu SWIFT.

Problemy i błędy


Pomimo powszechności i dostępności przelewów typu SEPA nadal można znaleźć banki, które nie włączyły się w ten europejski system płatności. Gdy natrafisz na taki bank zlecając dyspozycje przelania środków może dojść do dwóch sytuacji. Najczęściej bank odbiory odrzuca po prostu taki przelew. W drugiej opcji przelew zastaje przyjęty jako zwykły transfer walutowy. Choć trzeba przyznać, że tylko bardzo małe i działające lokalnie na bardzo małym rynku banki nie wdrożyły jeszcze systemu SEPA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz