czwartek, 8 września 2016

Czy bezpiecznie jest zakładać konto przez Internet?

czy bezpiecznie zakładać konto bankowe przez internet
freeimages.com
Jeżeli czytasz ten tekst na moim blogu to zapewne zastanawiasz się czy otwarcie konta bankowego przez Internet jest bezpieczne. W tym temacie ciągle istnieje wiele mitów i niedomówień. Zwłaszcza u części osób starszych, które nią są tak obyte z nowymi technologiami. Tymczasem dla młodzieży zakładanie rachunku bankowego przez sieć jest na tyle oczywiste, jak korzystanie z Facebooka. Tymczasem podajesz przecież we wniosku o konto część swoich danych osobowych. Takich jak imię, nazwisko, adres oraz dane z dokumentu tożsamości. Sprawdź czy w Internecie na pewno robisz to bezpiecznie i jesteś świadomym użytkownikiem sieci. 

Zabezpieczenia podczas zakładania konta przez Internet


Gdy klikasz w link i zostajesz przekierowany do bankowego formularza, chcesz mieć pewność, że robisz to bezpiecznie. Nie ważne czy otwierasz rachunek osobisty, konto oszczędnościowe albo lokatę. Zapewniam Cię, że tak jest nawet, jeżeli przechodzisz do wniosku z witryny blogera, który recenzuje wybrane konto bankowe. Dzieje się tak, dlatego że obecnie wszystkie formularze bankowe są szyfrowane. Poznasz dość łatwo po początku adresu internetowego. Mam na myśli przedrostek adresu internetowego widoczny w pasku przeglądarki w postaci https:// zamiast zwykłego http://. Potwierdzeniem bezpiecznego, zaszyfrowanego formularza bankowego jest również widoczny w większości przeglądarek symbol zamkniętej kłódki.
Kolejnym ważnym zabezpieczeniem jest widoczny dla Ciebie, zaznaczony często na zielono certyfikat połączenia. Jeżeli klikniesz na niego myszką wejdziesz w dodatkowe okno. Sprawdzisz w nim datę ważności certyfikatu bezpieczeństwa oraz to, jaka organizacja go nadała.
Jeżeli certyfikat nie będzie ważny to w większość przeglądarek zostanie wyświetlona stosowana informacja. Na szczęście żaden krajowy bank raczej nie pozwoli sobie na taką stacje. Sam zakładając rachunki osobiste w różnych bankach również nie spotkałem się z taką sytuacją.

Czy bezpiecznie jest zakładać konto bankowe przez Internet?


Zatem odpowiadając na kluczowe pytanie, oczywiście „tak”. Zakładanie rachunku osobistego w bankach dostępnych w Polsce jest bezpieczne. Chronią nas certyfikaty bezpieczeństwa, szyfrowane formularze oraz inne, nie ogłaszane szerzej zabezpieczenia. Wypełniając wniosek o konto przez Internet hakerzy nie mają szansy przechwycić danych osobowych wprowadzanych w pola formularza. Z poziomu Twojego komputera ważne jest tylko to abyś posiadał aktualny i włączony program antywirusowy. Może to być nawet jeden z dostępnych za darmo o ile będzie posiadał aktualne sygnatury baz wirusów pobrane z sieci.

pixabay.com

Umowy dostarczy kurier


Tylko część banków pozwala obecnie na potwierdzenie danych (potrzebnych do otwarcia rachunku), przelewem weryfikacyjnym z innego konta w banku. Większość instytucji umożliwia bezpłatnie założenie konta poprzez kuriera, który przywozi umowy do podpisu na adres korespondencyjny. Bez konieczności tracenia cennego czasu na wizyty w oddziałach, stania w kolejkach i stykania się z niekompetencją pracowników. XXI wiek daje Ci taką możliwość, do tego w pełni bezpieczną. Więc śmiało możesz z niej skorzystać i otworzyć konto bankowe bezpiecznie przez Internet, za pośrednictwem kuriera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz