poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Czy warto inwestować w złoto? Poradnik

Pierścionki, łańcuszki, kolczyki… - taki obraz ma przed oczami większość pań na myśl o złocie.

canstockphoto.pl
Nic w tym dziwnego – złoto używane jest do wytwarzania biżuterii od tysięcy lat. Warto jednak pamiętać, że złoto ma zastosowanie nie tylko w przemyśle jubilerskim. Złoto nie tylko dla ozdoby. Opiszę zasady lokowania pieniędzy w żółty metal. Poznasz też moją opinię - czy warto jest inwestować w złoto?

Historia złotego kruszcu


Złoto wydobywane było już w starożytności. Pierwsze jego wydobycie przypisuje się starożytnym Egipcjanom. Skala pozyskania kruszcu była oczywiście bardzo mała z uwagi na brak odpowiednich narzędzi ułatwiających jego wydobycie. Z tej niewielkiej ilości złota wytwarzano głównie ozdoby. Były one bardzo kosztowne, dlatego stały się symbolem luksusu i bogactwa.
Od wieków znaczenie złota pozostaje takie samo. Dziś metal ten również kojarzy się z dobrobytem i majętnością. Jednak zakres zastosowań złota uległ znacznemu rozszerzeniu. Obecnie konsumpcja złota składa się z konsumpcji jubilerskiej, inwestycyjnej, przemysłowej, stomatologicznej oraz elektronicznej. W ciągu ostatnich lat coraz większe znaczenie ma konsumpcja inwestycyjna, dlatego warto skupić się właśnie na niej.

Szlachetny metal dobry na kryzys?


freeimages.com
Dlaczego popyt inwestycyjny na złoto wzrósł w ostatnich latach? Na myśl przychodzi popularny ostatnio wśród studentów kierunków ekonomicznych dowcip: „jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kryzys”. Otóż i tym razem zjawisko to należy wytłumaczyć kryzysem grasującym na rynkach finansowych od kilku lat. Żółty metal może zastąpić lokatę w banku. Gdy sytuacja na rynku staje się niestabilna, gdy wahają się ceny walut czy akcji, gdy pieniądz przestaje prawidłowo pełnić swoją funkcję miernika wartości, gdy ludzie patrzą w przyszłość z niepewnością – na ratunek przychodzi złoto.

Społeczeństwo ucieka się do inwestycji w złoto, gdyż te uważane są za stabilne nawet w czasach kryzysu. Nie jest możliwe wyprodukowanie kolejnych ilości złota na zasadzie takiej, jak dodrukowuje się kolejne ilości pieniądza. Dotychczasowe złoża tego metalu są znacznie wyeksploatowane, a nowych złóż jest względnie mało. Nie istnieje więc niebezpieczeństwo spadku wartości złota spowodowane zbyt dużym wzrostem jego podaży na rynku.  Na cenę złota wpływa zatem popyt. Wg Światowej Rady Złota globalny popyt na złoto osiągnął w ubiegłym roku rekordową wielkość i wyniósł  4067 ton złota. Rosnące zainteresowanie złotem sprawia, że jego cena pnie się w górę, przez co nasze inwestycje mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne, gdyż możemy nie tylko zabezpieczyć nasz majątek przed wahaniami rynkowymi, ale również go pomnożyć.

Czy warto inwestować w złoto?

Metod inwestowania w złoto jest oczywiście więcej. Każda z nich jest godna uwagi inwestorów zważywszy na mnogość ich zalet. Należy jednak pamiętać, że mimo tych plusów, inwestycje te – jak każde inne – wymagają przemyślanej i ostrożnej strategii. Nawet złoto nie jest inwestycją 100% bezpieczną, ponieważ jego ceny mogą się istotnie zmienić w przeciągu kilku tygodni albo miesięcy. Nie mniej jednak moim zdaniem w obecnych czasach warto jest inwestować w złoto. Szczególnie w perspektywie długoterminowej, lokując pieniądze na okres kilku albo kilkunastu lat.


Metody inwestowania w złoto


Każdy, kto zdecyduje się zainwestować swoje oszczędności w złoto, stanie najpierw przed wyborem rodzaju inwestycji.
  • Najprostszą metodą inwestowania jest kupno złotych sztabek lub monet. Inwestorzy mają możliwość dokonania takiego zakupu m.in. w Mennicy Polskiej. Spółka ta ma w swojej ofercie sztabki złota o wadze  5g, 10g, 20g, 1 uncja (31,1g), 50g, 100g i 250g oraz różnego rodzaju monety, numizmaty czy medale (posiadające dodatkowo wartość kolekcjonerską). Mennica daje opcję przechowywania zakupionego przez inwestorów złota oraz gwarancję jego odkupu.
  • Innym sposobem inwestycji może być lokata strukturyzowana oparta o cenę złota. Zysk z takiej lokaty uzależniony jest od wartości tego metalu. Im wyższa cena złota, tym większy zwrot z inwestycji. Przykładem takiego produktu może być „Lokata strukturyzowana Złoto Inwestorów” oferowana przez PKO Bank Polski. Przy odpowiednio wysokiej cenie złota, inwestor może liczyć nawet na 18% zysk. W sytuacji, gdy rynek podąży w kierunku niekorzystnym dla inwestora, otrzymuje on zwrot zainwestowanego kapitału. Jak widać, ten rodzaj lokaty może być bardziej opłacalny niż tradycyjna lokata bankowa, jednak obarczony jest większym ryzykiem, gdyż istnieje możliwość, że inwestor nie odnotuje żadnego zysku z zainwestowanych środków, co jest niemożliwe w przypadku lokaty tradycyjnej.
  • Kolejną możliwością jest zakup udziałów w towarowym funduszu inwestycyjnym. Fundusze te mogą inwestować w sposób pośredni, czyli. np. w akcje spółek surowcowych lub w sposób bezpośredni - w instrumenty pochodne na dany surowiec. Ustawa o funduszach inwestycyjnych określa, że w Polsce w sposób bezpośredni inwestować mogą jedynie zamknięte fundusze inwestycyjne.

2 komentarze:

  1. Myślę, że warto również inwestować w mieszkania. To prawda, że jest to ryzykowne ze względu na spadek ceny, ale lokowanie oszczędności w złocie również nie daje 100% gwarancji sukcesu. Nie ma idealnej recepty, ale dla mnie bezpieczniejsze są inwestycje związane z nieruchomościami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Złoto wydaje mi się najbardziej opłacalną i pewną formą inwestowania. Ryzyko nie jest aż tak duże, jak w przypadku innych form - przynajmniej ja tak to widzę.

    OdpowiedzUsuń