niedziela, 24 kwietnia 2016

Kredyt odnawialny czy debet w koncie?

Szczęście to coś, do czego każdy z nas dąży. Każdy ma inne wyobrażenie i definicję szczęścia. Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale bardzo trudno być szczęśliwym bez pieniędzy. Pieniądz rządzi światem. Żeby mieć pieniądze trzeba pracować. Niestety nie wszyscy dostają godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Często trudno związać koniec z końcem. Musimy starannie planować nasze wydatki, tak żeby wystarczyło na wszystko. Więc poruszę dość istotny temat, mianowicie czy bardziej opłacalny jest kredyt odnawialny czy debet w koncie?
freeimages.com

Nie przewidziane wydatki


Większość z nas stara się żyć oszczędnie. Raczej nie wydajemy więcej niż możemy sobie na to pozwolić. Ale czasami w życiu zdarzają się sytuacje, że potrzebujemy pilnie większej ilości gotówki. Jesteśmy zaproszeni na jakąś ważną uroczystość rodziną, pół biedy, jeżeli to urodziny, bo nie wiąże się to z bardzo dużymi wydatkami. Gorzej jak to np. chrzciny, komunia czy ślub. A jeszcze gorzej, jeśli to my jesteśmy organizatorami tych imprez. Z każdą z tych uroczystości wiążą się nieplanowane wydatki. I nie są to małe kwoty. A czasami po prostu zamarzą nam się jakieś egzotyczne wakacje.

Wybór formy zaciągnięcia długu


Często w takiej sytuacji stajemy przed dylematem skąd mamy nagle wziąć większą gotówkę? Pożyczenie od rodziny czy znajomych nie zawsze jest możliwe. Na szczęście jest instytucja, która zawsze ma pieniądze i chętnie je nam pożyczy. Mam na myśli bank który prowadzi Twój rachunek, np. konto Direct. Warto rozważyć czy to ma być kredyt odnawialny czy debet w koncie? Czym się to różni i co jest dla nas korzystniejsze? Jeden i drugi sposób na pożyczenie pieniędzy związany jest z koniecznością posiadania przez nas konta bankowego. Skorzystanie z jednej czy drugiej formy pożyczki naturalnie pociąga za sobą konieczność zapłacenia bankowi odsetek a czasem również prowizji. Poniżej dowiesz się która opcja będzie dla Ciebie bardziej opłacalna.

Kredyt odnawialny


Kredyt odnawialny polega na tym, że bank w chwili podpisania umowy daje nam dostęp do umówionej kwoty. Jeżeli nie korzystamy z limitu to nie musimy płacić żadnych odsetek. Naliczają się one dopiero, gdy zaczniemy korzystać z pieniędzy. Nie musimy naraz skorzystać z całej kwoty. Ale za to możemy korzystać z niego wielokrotnie, bo każda spłata wykorzystanej już przez nas kwoty zmniejsza nasze zadłużenie i znów możemy dysponować większymi środkami. I najważniejsze - kredyt odnawialny możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nikt przy udzielaniu kredytu nie spyta, na co potrzebujemy i przeznaczymy pieniądze.

Debet w koncie


Możemy też zaciągnąć w banku pożyczkę w formie debetu na koncie. Bank po sprawdzeniu naszych możliwości kredytowych przyzna nam do dyspozycji jakąś kwotę, np. w wysokości dwukrotności naszej pensji. Wiąże się to oczywiście, jak przy każdym kredycie, z koniecznością zapłacenia bankowi odsetek. Ale naturalnie odsetki płacimy tylko od wykorzystanej kwoty a zadłużenie spłaca się samoczynnie po każdorazowym wpływie gotówki na nasze konto. Nie musimy o tym pamiętać. Przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdźmy, z jakimi wiąże się to kosztami (odsetki, prowizje) i naturalnie wybierzmy te najbardziej dla nas korzystne. Gdyby nasz bank oferował zbyt duże koszty naszego kredytu to ewentualnie rozważmy zmianę banku. Na rynku finansowym jest bardzo bogata oferta. Możemy przebierać i wybierać do woli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz