piątek, 1 stycznia 2016

Oszczędzanie na prądzie w domu

Czy dostajesz coraz wyższe rachunki za prąd? Pora sprawdzić, które sprzęty Twoim domu zużywają dużo
energii elektrycznej. Aby wiedzieć jak oszczędzać na energii elektrycznej, trzeba zdiagnozować skąd pochodzi jej zużycie. Które urządzenia zużywają jej najwięcej. Najwięksi pożeracze prądu w domu to według obiegowych opinii elektryczne urządzenia grzewcze, podgrzewacze wody oraz sprzęty RTV. Sprawdźmy jak jest naprawdę.


Zużycie prądu można podzielić procentowo na:


-70% - ogrzewanie domu, mieszkania,
-13% - przygotowanie wody ciepłej,
-9% - gotowanie jedzenia,
-8% - energia wykorzystywana przez sprzęty domowe AGD i RTV , oświetlenia oraz  ładowarki czy komputery.

Rozsądne oszczędzanie na prądzie


Kiedy koszty ogrzewania domu są tak duże? Wtedy gdy korzystasz z grzejników elektrycznych i podgrzewaczy do wody. By płacić mniej powinieneś zastanowić się nad wyborem ogrzewania paliwowego czyli kotłami na węgiel, drewno albo gaz ziemny. Doskonałym i ekologicznym rozwiązaniem są kolektory słoneczne albo pompy ciepła. Jednakże obecnie większość gospodarstw domowych zużywa energie nie na ogrzewanie a na całą resztę domowych urządzeń. Długo włączony telewizor czy częste pranie nie sprzyja obniżce rachunków. Jednakże bez włączania pralki się nie obędziemy. Warto, więc decydować się na sprzęty energooszczędne, które pozwolą nam, choć troszkę zaoszczędzić. Które sprzęty pobierają najwięcej energii?

Ile zużywają miesięcznie nasze urządzenia elektryczne?


Poniżej przedstawiam zestawienie popularnych urządzeń w gospodarstwie domowym wraz z zużyciem prądu w kilowatogodzinach. Pod uwagę został wzięty przeciętny czas użytkowania urządzeń i zużycie energii w ciągu miesiąca.

 •  Komputer stacjonarny – 36 kilowatogodzin
 • Mikrofalówka – 1 kilowatogodzina
 • Laptop – 8,8 kilowatogodziny
 • Starszy typ lodówki -  60 kilowatogodzin
 • Lodówka nowej generacji (klasa energetyczna A++) -20 kilowatogodzin
 • Pralka automatyczna starego typu - 8 kilowatogodzin
 • Pralka automatyczna klasy A++ - 3 kilowatogodziny
 • Elektryczny czajnik o mocy 2200 Wat - 12 kilowatogodzin
 • Płyta indukcyjna - 60 kilowatogodzin
 • Ładowarka smartfona – 0,1 kilowatogodziny
 • Odkurzacz – 6,5 kilowatogodziny
 • Telewizor LCD – 45 kilowatogodzin
 • Żelazko - 5,5 kilowatogodziny,
 • Zmywarka - 4 kilowatogodziny

Kuchenka elektryczna największym pożeraczem prądu?

Jak łatwo zauważyć najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich sprzętów domowych zużywa kuchenka elektryczna. Warto więc zdecydować się na kuchnię gazową lub gazowo-elektryczną by zmniejszyć opłaty za prąd. Gaz ziemny jest tańszy i ogólnie dostępny a w najgorszym przypadku przy braku instalacji gazowej można posłużyć się butlą gazową. Ilość zużytego prądu została obliczona zakładając, że gotujemy dziennie około półtorej godziny. Często jednak zdarza się, że ten czas jest dwa razy dłuższy a co za tym idzie rachunek rośnie. Kolejnym „pożeraczem „w zestawieniu jest komputer stacjonarny. Widocznym jest, że wiele mniej energii pobiera laptop a przy tym jest wyborem godnym uwagi ze względu na jego kompaktowe rozmiary. Duży telewizor LCD także generuje koszta a najprostszym sposobem na oszczędność jest wyłączanie go gdy go nie oglądamy. Jeśli „leci” w tle nie interesując nikogo jest niepotrzebny a licznik nadal bije. Warto wiedzieć, że urządzenia takie jak telewizor czy wieża pozostawione w trybie stand-by pobierają po mniej więcej 2 kilowatogodziny energii na miesiąc.

1 komentarz:

 1. Jeżeli chodzi o ocieplanie, to najprościej będzie założyć ogrzewanie na podczerwień, dzięki któremu oszczędzimy. Warto, aby znajdowało się pod podłogą wówczas ciepło będzie rozprzestrzeniało się równomiernie po całym pomieszczeniu.

  OdpowiedzUsuń