piątek, 21 sierpnia 2015

Realne zyski z lokat pokonały inflację

Jeśli założyłeś przed rokiem lokatę na okres dwunastu miesięcy masz powody do radości. Mimo, że był to okres dużych spadków oprocentowania tychże produktów to większości klientów udało się uzyskać spory zysk.
Lokaty zakładane na 12 miesięcy posiadające stałe oprocentowanie zakończyły się z uśrednioną rentownością 2,4 procenta. Wartość podana została z uwzględnieniem 19 procentowego podatku. Odnotowana suma to o 0,56 procent mniej niż w roku ubiegłym, ale aż 0,36 procenta więcej niż w zeszłym miesiącu.

.

Deflacja pomogła realnym zyskom z lokat


Zysk osiągnięty przez właścicieli lokat robi wrażenie dlatego, że uśrednione oprocentowanie wstępne lokat dwunastomiesięcznych wynosiło 2,71 procenta w roku ubiegłym. Na plus amatorom lokat zadziałała na pewno dynamika cen, która okazała się ujemna w tym okresie. Porównując w poprzedniego roku odnotowano realny zysk na podobnym poziomie, ale warto zauważyć, że ówczesna inflacja plasowała się na poziomie 1,7 procent a zakończeniu ulegały lokaty, których oprocentowanie wynosiło 4,93 procent.

Mały BIZ Bank liderem odsetek


Łatwo zauważyć, że przesadne emocje w obrębie oprocentowania wstępnego nie są uzasadnione, bo wszystko zależy od poziomu cen. Najlepsze lokaty pozwoliły uzyskać swoim klientom więcej niż 3 procent zysku faktycznego. Najbardziej opłacalna okazała się oferta BIZ Banku – oprocentowanie wyniosło 3,8 procent w skali rocznej. Odejmując koszty deflacji i podatek realny zarobek klientów tego banku wyniósł 3,28 procent. Klienci, którzy zdecydowali się na Inteligo zarobili 3,2 procenta przy wstępnym oprocentowaniu 3,7 procent. Najmniej zarobili Ci, którzy wybrali Getin Bank, Idea Bank i Meritum Bank – zarobili oni tylko nieco ponad 3 procent.

Lokaty przeskoczyły inflację


Nawet najniżej oprocentowane lokaty zaskoczyły swych właścicieli w pozytywny sposób. Zachowali faktyczna wartość swoich oszczędności i zarobili powyżej jednego procenta. Przy niskim oprocentowaniu osiągniecie takiego poziomu było przez ostatnie dwa lata nieosiągalne. Lokata w banku BGŻ (obecnie BGZ BNP PARIBAS) pozwoliła zarobić odsetki rzędu 1,42 procent. Oferta BZ WBK przy oprocentowaniu nominalnym 1,75 procent uzyskała zysk 1,62 procent wkładu klienta. Citi Handlowy, neoBank, Deutsche Bank i Raiffeisen Polbank to zarobek 1,82 procent wkładu przy zakładanym wstępnie oprocentowaniu ich lokaty na 2 %.
Zakładając lokaty obecnie trzeba liczyć się z wypracowaniem wyraźnie niższych odsetek. Przypuszczając, że inflacja znajdzie się na poziomie 1,5 punktów procentowych, żaden z banków nie przebije bariery dwóch procent realnego zysku odsetkowego dla klienta. Co ważniejsze tylko kilka banków mogłoby wypracować odsetki na poziomie wyższym niż 1 procent.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz