sobota, 7 marca 2015

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych

W tym roku na rynku kredytów hipotecznych zaczęły obowiązywać nowe zasady. Zmiany dotyczą min.
maksymalnych okresów, na jakie zostają przyznane kredyty i obowiązkowego posiadania wkładu własnego. Pojawiła się także możliwość pozyskania dopłat na zakup pierwszego mieszkania. Sprawdź zyskał, a kto stracił na wprowadzeniu nowych zasad. Oraz jakie nowe wymogi będą musieli spełnić potencjalni kredytobiorcy. Trwają już prace nad nowymi regulacjami. Z artykułu dowiesz się także czego dotyczą zmiany w następnym roku.


Wkłady własny obowiązkowy


Instytucje finansowe mają za zadanie kredytować klientów, którzy są bardziej odpowiedzialni i zaradni finansowo. Zdążyli już zgromadzić część oszczędności pod zakup nieruchomości. Od tego roku pojawił się obowiązek posiadania wkładu własnego. Minimalna jego wysokość wynosi 5%.

Kredyt hipoteczny na maksymalnie 35 lat


Już w 2014 roku skróceniu uległ także maksymalny okres kredytowania. Kredytobiorcy muszą pamiętać iż wynosi on maksymalnie do 35 lat. Wcześniej zdarzały się sytuacje udzielania kredytu nawet na 45 – 50 lat.
W zamian klienci otrzymali korzystniejsze zasady odnośnie naliczania zdolności kredytowej. Okres w którym jest możliwe przeliczenie zdolności kredytowej wydłużono z 25 do 30 lat. W ten sposób kredytobiorcy mają możliwość uzyskać do 10% większej kwoty.
Wybierając pożyczkę hipoteczną musimy kierować się trochę innymi zasadami, niż rozważając przykładowo najtańszy kredyt gotówkowy, ale o tym więcej piszę poniżej. 

Mieszkanie dla Młodych


W bieżącym roku pojawiła się zmodyfikowana wersja programu Rodzina na Swoim, pod nazwą Mieszkanie dla Młodych. Rządowy program dopłat skierowany jest do młodych osób w wieku do 35 lat. Dopłata może wynieść do maksymalnie 10% albo 15 %, tzw. odtworzeniowej wartości mieszkania. 

Kto zyskał a kto stracił na nowych zasadach?


Ze zmian jasno wynika, iż najwięcej zyskają osoby w lepszej sytuacji finansowej. Kredyt hipoteczny mogą teraz uzyskać kredytobiorcy, którzy zdolni są do zgromadzenia własnych oszczędności. Posiadanie środków finansowych w wysokości min 5% wartości mieszkania stało się obowiązkowe. Jak łatwo obliczyć dla mieszkania za 300 tys. złotych, 5 procent wkłady własnego oznacza kwotę minimum 15 tys. zł.
Warto dodać iż zniknęło także ograniczenie, które mówi o tym że rata kredytu nie może przekraczać 50% dochodów kredytobiorcy.

Kolejne zmiany?

W resorcie finansów rozpoczęto prace nad nowym projektem na regulacjami na rynku kredytowym. Projekt ma na celu dostosowanie zakresu pośrednictwa i doradztwa w Polsce do wymogów dyrektywy Unijnej. Obecnie trwają analizy przyszłych założeń. Wiadomo już jednak, że zmiany zaostrzą wymagania prawne wobec pośredników i kredytodawców, udzielających kredytów hipotecznych. Ustawa ma uszczelnić rynek doradztwa kredytowego. Nowe regulacje obejmą także zakres nadzoru i regulacji podmiotów, takich jak przedstawiciele i pośrednicy. Założenia to także utrzymanie wynagrodzenia pośredników ze strony banku. Modyfikacjom ulegnie jednak sposób ich otrzymywania tak, aby nie budził wątpliwości albo konfliktu interesów. Ustawa ma zostać poddania głosowaniu i przyjęta prawdopodobnie w drugim kwartale 2015r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz