poniedziałek, 16 lutego 2015

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów

Jako naród nie jesteśmy zbyt oszczędnym społeczeństwem, liczba i wartość kredytów zaciągniętych przez Polaków w 2014 roku była rekordowa. Pożyczyliśmy 13% więcej niż w 2013 roku. Jak pokazują badania Biura Informacji Kredytowej (BIK), wzięliśmy kredyty w ubiegłym roku na kwotę ponad 77 mld zł. Tylko liczba kredytów mieszkaniowych lekko spadła. Tak duży wzrost jest zasługą głównie rynku kredytów konsumpcyjnych w Polsce. Liczba kart kredytowych nie spada tak szybko jak prognozowali to do tej pory niektórzy analitycy. Nadal banki wydają ich około jednego miliona rocznie.W 2015 roku pożyczymy jeszcze więcej


Analitycy i ekonomiści prognozują że 2015 rok będzie jeszcze lepszy. Rynek kredytowy w Polsce może wzrosnąć o kilka procent. Tezę tą potwierdzają informacje za styczeń 2015, pokazujące nadal rosnący trend pożyczkowy rodaków. To przede wszystkim zasługa kredytów konsumpcyjnych, których liczba przekroczyła już w 2014 roku 7,6 mln, na kwotę ponad 77 mld zł.
Zasługą kredytowego boomu jest nie tylko spadek bezrobocia, ale także polityka banków, poprawa sytuacji gospodarczej i ostatnie obniżki stóp procentowych. Co skutecznie obniżyło maksymalne oprocentowanie jakie proponują banki swoim klientom, stąd z perspektywy czasu możemy mówić o najtańszych kredytach gotówkowych od wielu lat.
Co ciekawe rozkład pożyczających w kraju nie jest równomierny. Najwięcej kredytów konsumpcyjnych zaciąganych jest w północnej i zachodniej Polsce, z kolei najmniej w południowych i wschodnich częściach kraju. Największe problemy ze spłatą zobowiązań w 2014 roku mieli mieszkańcy Szczecina, zaś najlepiej radzili sobie z tym mieszkający w Olsztynie i Lublinie.

Kredyty mieszkaniowe w odwrocie


Nieco gorzej wygląda sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych. Już w czwartym kwartale indeks udzielonych pożyczek dla tego rynku zaczął spadać. Także styczeń z osławionym wzrostem kursu franka nie był najlepszym miesiącem dla zaciągających hipoteki. Także dla pożyczających w złotówkach. Analitycy spodziewają się dalszego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe w tym roku.
Dane BIK (Biura Informacji Kredytowej S.A.) są bardzo wiarygodne. Instytucja posiada w bazie informacje o ponad 22 mln kredytobiorców indywidualnych, obsługujących 125 mln rachunków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz