sobota, 14 czerwca 2014

Płatności mobilne szanse i zagrożenia

Przyjrzyjmy się dziś płatnością mobilnym oraz możliwością jakie dają użytkownikom.
Po wprowadzeniu na rynek kart zbliżeniowych przyszedł czas na możliwość dokonywania płatności za pomocą telefonów komórkowych oraz tabletów. Większość banków umożliwia już pobranie odpowiedniej aplikacji na smartfon lub tablet. Programy tego typu posiadają funkcjonalności zbliżone do klasycznego serwisu internetowego banku. Umożliwiają często jeszcze dokonywanie płatności za pomocą telefonu w przystosowanych do tego typu transakcji punktach. Zamiennie używana nazwa to m-płatności.

Nowe możliwości i technologia

Pojawienie się m-płatności pozwoliło na bezpośrednie przekazywanie środków pomiędzy rachunkami bankowymi klienta i sprzedawcy. Jedynym pozostałym warunkiem do przeprowadzenia transakcji jest łączność z siecią telekomunikacyjną poprzez sieć jaką jest Internet lub GSM operatora.

Podział płatności mobilnych

Najczęściej mamy do czynienia z podziałem m-płatności ze względu na sposób komunikacji centrum przetwarzania danych z odpowiednim urządzeniem mobilnym.
Wyróżniamy dwie podstawowe metody komunikacji:

·          Płatności zbliżeniowe czyli komunikacji bliskiego zasięgu, w skrócie NFC. Technologia pozwala na wymianę danych w odległości kilku centymetrów za pomocą fal radiowych. Karty posiadające taką funkcjonalność  zbliża się do czytnika. Jeżeli zostanie nawiązane połączenie dochodzi do transferu czyli opłaty. Obecnie standardowo przyjętą i stosowaną granicą kwoty płatności, przy której nie ma konieczności podawania kodu PIN jest 50 zł. W ostatnim czasie mamy do czynienia z rozwojem tej metody i zastosowaniem jej w smartfonach. Po zainstalowaniu w telefonie odpowiedniej aplikacji może on funkcjonować jak karta płatnicza. Zasada działania jest podobna i opiera się na zbliżeniu urządzenia to terminala.
·          Płatności zdalne opierają się głównie na usłudze „premium SMS” i zwykle są wykorzystywane do płatności za artykuły i inne materiały w sieci. Rolę łącznika pomiędzy serwerem a komórką pełni wiadomość SMS. Kupujący otrzymuje wiadomość zwrotną czyli z kodem, którym odblokowuje dostęp do podanych treści.

Kwestie bezpieczeństwa

Płatności telefonem i tabletem mogą budzić obawy o bezpieczeństwo użytkownika w czasie gdy urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Banki przewidując większość zagrożeń, dość dobrze zabezpieczyły system płatności przed nieuprawnionym użyciem. Większość aplikacji wymaga autoryzacji hasłem przed uruchomieniem. Do tego połączenia są szyfrowane podczas przeprowadzania transakcji.

Od strony użytkownika aplikacji mobilnej wymagane jest przestrzeganie podstawowych reguł bezpieczeństwa. Podstawowa sprawa to program antywirusowy w smartfonie lub tablecie. Ważna jest regularna aktualizacja samej aplikacji jeżeli bank wypuścił jej nowszą wersję. Kolejny istotny czynnik to instalowaniu w urządzeniu tylko aplikacji pochodzących z zaufanego źródła, takich jak duże sklepy internetowe i portale.
Stosując się do powyższych zasad unikniemy niepotrzebnego ryzyka i korzystanie z m-płatności stanie się o wiele bezpieczniejsze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz